Benden Hayirlisi Gelsin Insallah  

Posted by Tespih Taneleri... in


Pek tatlı bir nezaket cümlemiz vardır. Birisinin yanında bir başkasını övüyorsanız, "Senden iyi olmasın!" dersiniz! Bir kardeşimin o incelik dolu yazısını okuduğumdan beri bu iltifata itiraz ediyorum.

Kapımızın zili çaldı. Karşımda uzun zamandır görmediğim bir dostum. Selamlaşıp, kucaklaştık. Çay eşliğinde uzun bir sohbet için salona geçtik.
Nasıl geçtiğini anlayamadığımız üç koca saatin ardından misafirim “Geç oldu, bana müsaade” diyerek noktayı koydu ve kalktı. Ona eşlik ettim. Sokağın başına vardığımızda “Şimdi ayrılık vakti. Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin inşallah” diyerek elini uzattı. Kucaklaşırken, dostumun ettiği duaya alışkanlıkla “amin” dedim. Eve dönerken, arkadaşımın veda sözleri takıldı aklıma. Düşündüm, düşündükçe ürperdim. Bu bir dua idi. İlk kez duyduğum yaman bir dua. Gayri ihtiyari birkaç kez tekrarladım. Sıcacık duygularla doldum. Bir şey tarafından kuşatılmıştım. Bütün benliğimi dolduran güzel bir dua idi. Ertesi gün ilk işim arkadaşımı telefonla aramak oldu. Nedir, nereden duydun diye sordum. Bu özlü duadan çok etkilendiğimi anlayan dostum, “Hz. İsa Aleyhisselam'ın, Peygamber Efendimizin (asm) geleceğini müjdelediği sözmüş bu” dedi. Ne güzel dua imiş! “Tuttum bu duayı” dedim. Güldü ve “o halde hiç bırakma.” “Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin inşallah."
İsâ'ya (as) ve O'nun müjdelediği En İyi'ye (asm) hürmeten: Kalktığım koltuğa benden iyisi otursun. Sustuğum anda benden iyisi konuşmaya başlasın. Olmadığım odaları benden iyiler doldursun. Yetişemediğim yerlere benden iyiler yetişsin....

"Senden iyi olmasın!" diyen dostlarımın bu duasına, İsa Aleyhisselâmın duasına "amin" deme hatırına "amin" diyemeyeceğimi söylüyorum. Şaka yollu, "Bana beddua ediyorsun galiba!" diyorum. "Ya benden iyiler olmasa, ne ederim ben bu dünyada? Kim beni şaştığımda uyaracak? Kim beni hüzne düştüğümde teselli edecek ki... Sonra peygamberlerin kavimleriyle yaşadıkları imtihanları hatırlıyorum. O toplulukta o peygamberden iyisi yoktu! Ama nasıl acılar çekti? Ne dayanılmaz sıkıntılara göğüs gerdi?

"Benden iyi(ler) olsun elbette.. Bende peygamber yalnızlığına sabredecek iyilik yok ki!" Allahu Teala (cc)  hepimizi sabretmeyi bilen, her zaman sözleri, fiilleri ile güzel davranmayı beceren üstün kullarının zümresine dahil eylesin (amin).

Abdulkerim Karaagac

This entry was posted on Cumartesi, Ekim 02, 2010 at 10:01 and is filed under . You can follow any responses to this entry through the comments feed .

8 yorum

'Senden iyi olmasın' oldum olası bu söz diyorum, bu dua olamaz bana itici gelmiştir.O insan belki ondan çok daha iyidir,böyle söylemle o insanı küçümsüyorsun gibi geliyor bana,o yüzden sev medim ve kullanmadım iki yüzlülük gibi algılıyorum.Amaaa bu dua diyeceğim,ne kadar mütevazi,incelik dolu bir söz bende tuttum ve uygulayacagım.Bence bu duayı yaymamız lazım....ALLAHA emanet olun benden hayırlısı gelsin!!!

2 Ekim 2010 10:51

Aslinda gercekten karsidakini kirmamak icin söylenir ama bu ögrendigimiz yeni dua süper oldu! Allah razi olsun arkadsinizdan,sevgiler...

2 Ekim 2010 17:24

Ne guzel karsilastirmali bir yazi olmus bu.."...ta ki benden daha hayirlisi gelsin" Cok guzel,dilime dolandi.

2 Ekim 2010 19:28
GülSevim  

Gerçekten güzel ve anlamli bir duaymis..
Ben yazdim ta ki benden daha hayirli bi yorum yazan gelsin :)
Allah razi olsun paylasimlariniz çok güzel ve içten ..

2 Ekim 2010 20:29

Allah arkadaşınızdan razı olsun bu duayı söylediği için ve sendende razı olsun bizimle paylaştığın için.Duayı çok sevdim,Allah benden hayırlılarla karşılaştırsın seni tüm hayatın boyunca.Sevgiler en içten duygularımla.

4 Ekim 2010 15:43

çokk güzel duaydı ALLAH razı olsun bizlerle paylaştığın için güzel duaya aminnnn aminnnn diyorum ALLAH a emanet ol sevgiyle sağlıcakla kal

6 Ekim 2010 20:25

Selamün Aleyküm Kardeşlerim;
Sizlere bu yazıyı hazırlayandan daha hayırlısını göndersin Rabbimiz. Daha güzel dualar öğretsin sizlere inşaallah
Dt. Abdülkerim Karaağaç

24 Mayıs 2011 22:09

Selamün Aleyküm Kardeşlerim;
Sizlere bu yazıyı hazırlayandan daha hayırlısını göndersin Rabbimiz. Daha güzel dualar öğretsin sizlere inşaallah
Dt. Abdülkerim Karaağaç

24 Mayıs 2011 22:09

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails
Site'de Kaç Kişiyiz