Her Anne Bir Bahçıvan Gibidir  

Posted by Tespih Taneleri... in
Bazı anneler çocukları arasında mukayese yaparak, "büyük kızım çok konuşkan, kendini ifade edebiliyor ama küçüğüm sakin, konuşmayı sevmiyor" diye yakınıyor ve bunu bir sorun olarak görüyor.

Şunu unutmayın ki, her çocuk kendine özgüdür, her birinin diğerinden farklı özellikleri vardır. Ayşe Ayşe'dir, Fatma Fatma'dır. Eğer siz Ayşe'yi Fatma yapmaya kalkarsanız, Ayşe direnecek ve çeşitli sorunlar yaşayacaksınız.

Her anne bir bahçıvan gibidir. Bahçıvan bahçesinde ne varsa hepsinin özelliklerini bilir ve bakımını buna göre yapar. Mesela bir bitki güneşi sever, diğeri serin gölgeyi biri akar su kıyısını, diğeri çorak toprağı sever.

Hepsinin kendine has özelliği ve sevdiği ortam vardır. Bahçıvan bunların dilini bilir ve her birine ihtiyacı olan şeyi verir ve bahçeden bol ürün elde eder.


Anne babalar da çocuklarını tanımalı, onların ihtiyaçlarını belirlemeli ve çocuklarına faydalı olmalıdırlar. Aksi takdirde bazı sorunlar ortaya çıkabilir :

Sürekli kardeşiyle kıyaslanan çocuk kendine ona inancını kaybederÇocuk ebeveyninin kapasitesinin üstünde bir beklenti içinde olduğunu bilir ve baskı hisseder.
Sürekli başkası olmaya zorlandığından hiçbir zaman kendisi olamaz.
Aile çocuğu tanımaya çalışmadığından yetenekleri gelişemez.
Çocuk kıyaslandığı kardeşine karşı haset besler.Velhasıl kelam burada hem anne baba hem de çocuk zarara uğrar....


Fatma TUNCER

This entry was posted on Perşembe, Şubat 02, 2012 at 12:09 and is filed under . You can follow any responses to this entry through the comments feed .

3 yorum

ne güzel bir paylaşım..

2 Şubat 2012 12:26

Katılıyorum söylediklerinize: normalde sadece çocuklarımıza değil, etrafımızdaki herkese karşı bu düşüncelerle yaklaşıp herkesi olduğu gibi kabul eder, ve nabza göre şerbet verirsek çok fazla problem çıkmıyor, kimseyi değiştirmeye kalkmak doğru değil bence herkes kendince bir birey, hoşgörü güzel ve yumuşak bir dille yaklaşım her zaman etkili oluyor.İnşallah hepizin evladıda etrafına ve ailesine güzel meyveler verip, faydalı ve güzel insan olurlar, tek dileğimiz bu....

2 Şubat 2012 17:57

Dualarımız bu gece eksik olmasın, kalplerimiz imanla dolsun.Gül bahçesine girenler gül olmasalar da gül kokarlar. Kainatin en güzel gülünün kokusunun üzerinizde olması temennisiyle.
Mevlüt Kandili Mübarek Olsun Canim.

3 Şubat 2012 11:54

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails
Site'de Kaç Kişiyiz