Hatice Annemizden Daha Mesud Kaç Hanım Vardır?  

Posted by Tespih Taneleri... in


Merhaba arkadaslar kac gundur firsat bulup bilgisayar basina oturamadim... Yogun geciyor gunlerimiz bu ara... Lakin hep dua ediyorum ki ; insallah Mevlam(cc) razi olacagi mesguliyetler nasip etsin... O razi olsun da hepsi gecer... Yorgunluklar bile huzur verir...:) İslam medeniyeti, Medine hayatında kendini göstermiştir.


Bugun Hekimoglu Ismail'in cok guzel bir yazisini paylasmak istiyorum sizlerle... Ruha ve akla dokundu yine satirlar, ancak yetmez tefekkur lazim uzerinde... Buyrun okuyun...


Medine hayatına kadar ayetler devamlı İslam ahlakını anlatmıştır. Aslında şöyle de diyebiliriz:

İslamiyet, İslam ahlakından ibarettir.Medeniyet suçluların sayısını azaltmalı, insanlara huzur temin etmeli. Muhteşem apartmanlarda mobilyalar ve kıymetli eşyalar içinde bir kadın ağlıyorsa buna medeniyet denebilir mi? Eşya insana kıymet verseydi, Firavunlar, Karunlar, krallar cenneti doldururdu. Düşünüyorum, o kadar imkânsızlıklar içinde annem, şimdiki hanımlara göre hayatından daha memnundu...

Çok iyi biliyorum, sadece iki entarisi vardı. Başka yoktu. Babamın da yeni elbise alıp giydiğini bilmem. Pazarlarda eski kıyafet satıcıları vardı. Onlardan alırdık.Amma o hayatı arıyorum...Şimdiki ailelerde herkes bir arayış içinde. Aradıklarını da bir türlü bulamıyorlar.

1957 senesinde etrafıma baktım; İslamiyet'i yaşayan bir aile göremedim. Hiç değilse kitaplarda olsun, diye dindar bir ailenin hayatını yazdım. Böylece Minyeli Abdullah'ı yazmaya başladım.Müslüman ailelerde kavga bitmeli. Hem karı koca arasında, hem gelin kaynana arasında, hem ana babayla çocuk arasında...

Sokaklarda, okullarda, işyerlerinde başkalarına dost olan eşler, çocuklar, evlerinde birbirlerine yabancı. Beğenmediğimiz gayrimüslimler, ilim ve nezaketle mesut olurken, Müslümanların aile geçimsizliği İslam'a gölge düşürür. Çünkü İslamiyet evvela dünyamızı cennet etmek için gönderilmiştir. Model, Peygamber Efendimiz'in hayatıdır.

Hatice annemizden daha mesut kaç kadın vardır? Müslüman, her olayda başını kaldırıp İslamiyet'e bakabildiği ölçüde şuurludur!.. Bu durum ailevi problemler için de geçerlidir. Ailevi bir problemde, insan kendi kendine "bir dakika!" diyecek, "olay ne, bunu en iyi hangi yolla halledebiliriz?"


İnsan beyni buna yeter. O beyni İslam ilmiyle beslersek, hakikati bulur.Mesela "Kadınlar Günü" diyorlar. Kadınlar Günü'nün kadınlara ne faydası var? Şanslı sayılan memur ve işçi kadınların sabahın erken saatinde otobüslere doluşunu seyretseniz, 'Kadın hakları bunun neresinde?' demekten kendinizi alamazsınız.

Çocuğu kreşe bırakan kadın, anne şefkati ile ne kadar rahat edebilir?Bu devir, Peygamberimiz'in hadisleri ile tarif edilen ahir zamandır ve müthiş bir devirdir. Her an sokak, sinema, gazete, kahvehane, televizyon, dinimize ve imanımıza saldırıyor. Düşman dehşetli. Müslüman zayıf. İslam'ı ayakta tutma görevi, bu zayıf Müslüman'ın omuzlarındadır.İhlastan başka dayanağımız yoktur.


Hekimoğlu İsmail

This entry was posted on Salı, Mart 22, 2011 at 07:44 and is filed under . You can follow any responses to this entry through the comments feed .

1 yorum

günümüzde cok güzel noktalara deginmis.hekimoğlu ismailin yazılarını beğeniyorum bana farklı geliyor :) okutuyo kendini bir deliyle evlendim kitabıda cok güzel :) tesekkür ederim paylasım için arada bi hatırlatma yapmak ii oluyo kalplere :P

22 Mart 2011 09:29

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails
Site'de Kaç Kişiyiz