Mü’minin Yeri  

Posted by Tespih Taneleri... in ,SAHABİLERİN EN çok hadis rivayet edenleri arasında yer alan Abdullah b. Ömer’in Saadet Asrından unutamadığı tablolardan biri;
Günlerden bir gün Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’ın minbere çıkıp yüksek sesle mü’minin değerini mü’minlere incitenlere bildirmesiydi.

Müslüman gözüküp kâfirce iş çeviren, önden yüze gülüp arkadan konuşan münafıkların mü’minleri iğneleyici hal ve hareketlerine muttali olan Efendimiz, minbere çıkıp şunları söylemişti:

“Ey diliyle müslüman olup da kalbine iman nüfuz etmemiş olanlar! Müslümanlara eza vermeyin, onları kınamayın, kusurlarını araştırmayın. Zira kim müslüman kardeşinin kusurunu araştırırsa, Allah da kendisinin kusurlarını araştırır. Allah kimin kusurunu araştırırsa da, onu, evinin içinde bile olsa rezil rüsvay eder.”

İbn Ömer, Hz. Peygamberin bu sözlerini unutmadığı gibi, onun mü’minlere verdiği değeri apaçık gösteren davranışlarını da hiç unutmamıştı. O yüzden, sonraki nesiller, bu nebevî dersin ışığında onun Kâbe’ye bakıp şu sözleri söylediğini göreceklerdi:

“Ey Kâbe! Şânın ne kadar büyük, hürmetin ne kadar da yüce! Fakat mü’minin Allah yanındaki hürmeti senden de yüce!” dedi.

This entry was posted on Perşembe, Ocak 24, 2013 at 09:35 and is filed under , . You can follow any responses to this entry through the comments feed .

2 yorum

oxvamu  

Bismihi Subhanehu..
Gününüz, ömrünüz ve ebediniz hayrola..
''...Zira kim müslüman kardeşinin kusurunu araştırırsa, Allah da kendisinin kusurlarını araştırır. Allah kimin kusurunu araştırırsa da, onu, evinin içinde bile olsa rezil rüsvay eder...''
Anlayabilenler için çok ama çok korkutucu.. İşin belki de daha korkutucu yanı, bir kardeşine söylediği hal eğer o kardeşinde yoksa söylenen hal eninde sonunda söyleyeni bulacaktır.. Bu hal şu hadisle kıyasen sabittir:
"Kim bir adamı ey kâfir diye çağırır veya ona ey Allah'ın düşmanı derse, o adam da böyle değilse, bu söz, söyleyenin kendisine döner."
Buhârî, Edeb 44; Müslim, Îmân 112
Belki ne ilgisi var denecektir. Ama kıyas bu noktada der ki her halimizde dikkat şart. Kime ne dediğimiz çok önemli. Çünki denilen hal denilen kişide yoksa diyeni bu dünyada o yakıştırdıkları, ahirette ise mahkeme-i kübra'nın şaşmaz terazisi bekleyecektir.
Rabbim bizleri kendi kusurlarını görebilenlerden eylesin. Bir kardeşimizin kusuru varsa da o kardeşimizi Allah namına uyaranlardan eylesin.

Maesselam, maeddua.. Fiemanillah..

28 Ocak 2013 08:02

Allah razı olsun yine çok güzel ve net bir şekilde ifade ettiniz. Değerli yorumlariniz için çok teşekkür ederim. Düşüncelerinize yürekten katılıyor ve amin diyorum dualarınıza... Saygılar

28 Ocak 2013 13:31

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails
Site'de Kaç Kişiyiz