Hayatin ''EN''ine Yolculuk...  

Posted by Tespih Taneleri... in

Gün Batımı ve tren yolu


Yol, yolcuyu yola getirir; yönsüzlüğü yıkar, boşluğu doldurur, tenakuzları kırar, zikzakları izale eder. Akışkanlığı ile temizler, hareketi ile hayatiyet kazandırır, değişimi ile gençleştirir, uzaklarda kendine yakınlık hissi verir.

Durağanlığın kasvetini, yeknesaklığın kokuşmuşluğunu, sabitliğin sıradanlığını giderir; zihne zindelik, kalbe genişlik, ruha hiffet hissi verir yol.

Yol; akmaktır, arınmaktır, fazlalıkları atmaktır. Yol yardır, yol yarendir, yol yakınlıktır; gurbet içre gurbet soluma yakınlığıdır.

Seyir ettirir, temaşa ettirir, güzellikler bezer, çirkinlikleri def ettirir, sıhhate eriştirir, şifaya ulaştırır, devaya yaklaştırır yol ve yolculuk.

Zahiri yolculuğu batinî ile buluşturmak muhit bir daire çizer; kalbin etrafında, aklın çevresinde, lâtifelerin çerçevesinde…

Sülûk ettirir hikmete doğru, hakikate doğru, imana doğru, yakîne doğru, sekineye doğru.

Üç ayların ortasından geçiyoruz; üç aylar ortamızdan geçiyor. Nefsin uçlarını, heveslerin hızını, şeytanın vesveselerini kırmanın en kısa yolu üç aylar.

Üç basamaklı, üç katlı, üç katmanlı, üç adımlı yolculuk… Üç adımlık yol; bütün bir ömrü kucaklayan, bütün bir ömrü kuşatan, bin ay netice veren bir yol.

Zihinde birikmiş şüphe tümörlerini, kalbe karışmış vesvese kirlerini, dimağa dadanmış zan kireçlenmesini izale edecek, defedecek, tedavi edecek, temizleyecek, yerini nur ve hikmetle dolduracak; nur ve hikmeti hale, hayata, ahvale, akvale yansıtacak bir yolculuğu bırakıp oyun ve oyuncaklara, hikmetsiz lâflara, geveze malûmata, içi boş işlere dalmak; yolda kalmak, yerde esir olmak, yarandan ayrı kalmak değil de nedir?

Hayatın “en”ini bulmak için çıkmayan, o “en” için boydan boya asılmayı göze almayan yola ve yolculuğa çıkabilir mi?


Hüseyin EREN

Biz hayatin en'ini bulmaya talibiz Ya Rabb! Sen yollarimizi acik eyle... amin

This entry was posted on Cumartesi, Temmuz 14, 2012 at 19:00 and is filed under . You can follow any responses to this entry through the comments feed .

1 yorum

Adsız  

Paylaşımlarınızın neredeyse hepsi bilgilendirici ve ilginç. Vip danışmanlık şirketi olarak teşekkür ederiz ve devamını dileriz.

16 Temmuz 2012 12:25

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails
Site'de Kaç Kişiyiz